Piątek, 2019-11-22

Imieniny: Cecylii, Jonatana

Europejski Dzień Języków

26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków (EDJ). To coroczne święto ustanowione zostało w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy. W ramach obchodów Dnia Języków podnosimy zalety językowej różnorodności Europy oraz propagujemy uczenie się  języków.

Nasza szkoła również świętowała. Wszystkie klasy wykonały dekoracje na temat kultury i symboli wylosowanych przez siebie krajów. Klasy czwarte zaprezentowały Francję i Polskę, klasy piąte - Włochy i Hiszpanię, klasy szóste - Wielką Brytanię i Grecję, a klasy siódme - Austrię i Portugalię. Klasy gimnazjum przedstawiły Niemcy, Rosję i Irlandię. Dodatkowo zerówka i klasy 1-3 wykonały papierowe laleczki w narodowych strojach. Wszystkie dekoracje przyciągały wzrok i obrazowały kulturę europejskich państw, komisja oceniająca prace miała więc trudne zadanie. Głowna nagroda przypadła w udziale klasie 5b, która zadbała o ciekawe rekwizyty i oprawę muzyczną.

Na korytarzach szkoły i różnych jej obiektach pojawiły się etykiety w językach: angielskim, niemieckim i włoskim, dzięki którym można było porównać nazwy we wszystkich tych językach, a może nawet - choć część z nich - przyswoić. Uczniowie na lekcjach języków obcych sprawdzali również, czy "język giętki powie wszystko, co pomyśli głowa" - recytowali "łamańce językowe".

Finałem dnia był interaktywny Konkurs wiedzy o krajach i językach europejskich. Do konkursu przystąpili licznie uczniowie klas 4-7. Pierwsze miejsce, ze ogromną przewagą nad konkurentami, zajął Patryk Depczyński z klasy 7b. Drugie i trzecie miejsce zajęli odpowiednio: Mateusz Zajda (7a) i Jagoda Marchewka (5b). Najlepszy wynik spośród uczniów klas 4-tych osiągnął Dawid Matuszewski, a spośród uczniów klas 6-tych - Jakub Całka.

Święto języków zorganizowały w szkole nauczycielki języków obcych: Z. Stachura, A. Sosna, A. Majchrzak, J. Zarębska - Kobierska we współpracy z wychowawcami klas i nauczycielami. Liczymy na to, że obchody Europejskiego Dnia Języków na stałe wpiszą się do kalendarza szkoły.

Anna Sosna