Kalendarium

Czwartek, 2020-10-29

Imieniny: Angeli, Przemyslawa

Statystyki

  • Odwiedziny: 112687
  • Do końca roku: 63 dni
  • Do wakacji: 239 dni

Kontakt

Szkoła Podstawowa Nr 35 w Częstochowie

e-mail: sp35@edukacja.czestochowa.pl

tel. 34 360 53 03

Europejski Dzień Języków

             26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków (EDJ). To coroczne święto ustanowione zostało w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy. W ramach obchodów Dnia Języków podnosimy zalety językowej różnorodności Europy oraz propagujemy uczenie się  języków.

Nasza szkoła również świętowała. Wszystkie klasy wykonały dekoracje na temat kultury i symboli wylosowanych przez siebie krajów. Klasy czwarte zaprezentowały Francję i Polskę, klasy piąte - Włochy i Hiszpanię, klasy szóste - Wielką Brytanię i Grecję, a klasy siódme - Austrię i Portugalię. Klasy gimnazjum przedstawiły Niemcy, Rosję i Irlandię. Dodatkowo zerówka i klasy 1-3 wykonały papierowe laleczki w narodowych strojach. Wszystkie dekoracje przyciągały wzrok i obrazowały kulturę europejskich państw, komisja oceniająca prace miała więc trudne zadanie. Głowna nagroda przypadła w udziale klasie 5b, która zadbała o ciekawe rekwizyty i oprawę muzyczną.

            Na korytarzach szkoły i różnych jej obiektach pojawiły się etykiety w językach: angielskim, niemieckim i włoskim, dzięki którym można było porównać nazwy we wszystkich tych językach, a może nawet - choć część z nich - przyswoić. Uczniowie na lekcjach języków obcych sprawdzali również, czy "język giętki powie wszystko, co pomyśli głowa" - recytowali "łamańce językowe".

            Finałem dnia był interaktywny Konkurs wiedzy o krajach i językach europejskich. Do konkursu przystąpili licznie uczniowie klas 4-7. Pierwsze miejsce, ze ogromną przewagą nad konkurentami, zajął Patryk Depczyński z klasy 7b. Drugie i trzecie miejsce zajęli odpowiednio: Mateusz Zajda (7a) i Jagoda Marchewka (5b). Najlepszy wynik spośród uczniów klas 4-tych osiągnął Dawid Matuszewski, a spośród uczniów klas 6-tych - Jakub Całka.

            Święto języków zorganizowały w szkole nauczycielki języków obcych: Z. Stachura, A. Sosna, A. Majchrzak, J. Zarębska - Kobierska we współpracy z wychowawcami klas i nauczycielami. Liczymy na to, że obchody Europejskiego Dnia Języków na stałe wpiszą się do kalendarza szkoły.       

Anna Sosna

Galeria

Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie